Архив за юни, 2012


Този Франкенщайн е различен. Тук чудовището получава глас, за да разказва, за да поставя въпроси за себе си и човечеството. Създаден и захвърлен, но надарен с интелект и съдбата да учи бързо, за да се сблъска със злобата към различното, но и с красотата на всичко което ни заобикаля. Създанието тук е чудовищно, но и много човешко.

Франкенщайн, постановка на Кралския национален театър, предавана в България

прочетете още »

През последните 2 години Work and Travel се измени толкова, колкото може би не се е изменяла от създаването си през 1961 година. През всичките тези години, освен, че изпрати стотици хиляди студенти в САЩ, създаде безброй приятелства и навъртя хиляди мили в пътешествия, тя стана и богат развъдник на злоупотреби, измами и експлоатация. И беше време нещо да се промени и да се вникне по-добре в причните и последствията. Основен регулатор на програмата и инициатор на промените е Department of State (Държавен департамент на САЩ), който е и създател на програмата.

Work and Travel

прочетете още »

Преди около 5 месеца Massachusetts Institute of Technology обяви платформата си за онлайн обучение – MITx, предлагаща безплатни курсове за всички. Записванията за първия предложен курс бяха впечатляващи – над 120 000.

През миналата седмица другият гранд от КеймбриджHarvard University обедини усилия с MIT в нов проект за безплатни онлайн курсове – edX. Двата университета ще инвестират по $30 млн. в платформата и обещават обучение, в което студентите сами определят темпото на учене, участват в онлайн дискусионни групи, имат виртуални лаборатории, видео уроци и упражнения в реално време. Целта на проекта е както да допълни обучението на студентите в кампусите на двата университета, така и да създаде глобална общност от обучаващи се онлайн.

Онлайн образователна платформа от Harvard и MIT

прочетете още »

Така се случи, че „Проблемът с комарите и други истории” беше първият филм на Андрей Паунов, който гледах. Тогава идеята, че да ходиш сам на кино е далеч по-яко, тепърва прохождаше в главата ми. Зарадвах едно момиче на опашката с моя екстра билет и потънах на втория ред в кино Люмиер с билково чайче и без очаквания.

После ме връхлетя една приказка, от най-тихите и бурни приказки. Не, защото и аз като дете си умирах да тичам зад камиончето, което разпръскваше отровен бял пушек против комари. Ние, децата пред блока, вярвахме, че е вълшебен.

Плясках, плясках, много плясках и на лицето ми беше цъфнала усмивка от онези глуповатите и най-щастливи усмивки. И не помня дали беше много зимна ноемврийска или много зимна мартенска вечер, но излязох от Люмиер, прегърнала всичките си жилетки,  шалове и шапки…и все така глупаво си се усмихвах. Чак като стигнах НДК, осъзнах, че вали сняг и ми е студено.

Та, има и такива филми. Ярки образи се подреждат един след друг; ярки случки се случват или не се случват и историята уж сама се разказва. И го няма този, който тегли дълги черти с обобщения.

Андрей Паунов, който промени нагласата на много зрители към документалното кино с филмите си „Георги и пеперудите” и „Проблемът с комарите и други истории” ще ни зарадва само с една прожекция на новия „Момчето, което беше цар”. Утре: 15 юни 2012, 19:00ч зала 1 на НДК. Билети от eventim и нашите Оrange офиси.

Малкото щастливци, които вече успяхме да гледаме филма в рамките нa програмата на София филм фест 2012, ви обещаваме небивала атмосфера в киносалона, където прожекцията се обогати с емоциите на публиката: бурни ръкопляскания, бурни дюдюкания, бурен смях, бурно негодуване, кротко умиление…

Поданиците на нашето въображаемо царство са много и имат много истории за споделяне. Носете си чувството за хумор и помнете нещата никога не са само бели или черни. Животът е доста цветен. И има едно ГОЛЯМО японско семейство от ул.Карл Маркс, което си умира да ви попее.

прочетете още »

Честите пътешественици ще могат малко по-лесно да запазят безплатен самолетен билет, с натрупаните си мили. Това показват резултатите от изнесено наскоро проучване на IdeaWorks за авиокомпаниите, които предлагат най-много свободни места на полетите си, позволяващи закупуване с точки или мили от програми за лоялни клиенти (frequent flyer programmes).

Самолет Airbus A380
прочетете още »

Позволявам си да ви занимая с една много светла особа и нейните доброволчески подвизи в Амазония:

„Здравейте приятели,

съжалявам, че пиша толкова рядко, искам да ви благодаря за помощта, която ми оказахте в България за издаването на книгата и за пътуващата изложба. Аз съм в Перу от март 2011 и продължавам да работя с децата от квартала Лас Ломас.

През 2010 спечелих стипендия в Рим за магистърска програма по антропология, която започнах в Софийски Университет и бях в Италия за 5 месеца, след което директно заминах за Перу и смятам да остана тук засега.

Добре сте дошли в Амазония, когато пожелаете. Пишете ми и ще ви помогна в организирането на пътуването ви. А сега вижте къде отидоха парите от продажбата на книгата…

През 2010 от публикуваната книга-календар „Писмо до теб от Амазония“ бяха събрани близо 3500$. Тази сума бе събрана с цел да помогне в обучението и развитието на авторите на книгата, които разказаха на стотици деца и възрастни от България за джунглата на Перу. Със събраната сума децата избраха да реализират 4 дейности:

  1. Пътуване до Мачу Пикчу с авторите на книгата. Посетихме за 5 дни музеи, театри, танцови спектакли, изложби, разгледахме Куско и Мачу Пикчу. Мачу Пикчу е мечта на всеки перуанец, но поради изключително скъпите цени и монопол в сферата на туризма, не повече от 10% от населението на Перу е имало възможност да посети магическия град.
  2. Оборудване, закупуване на материали и изрисуване на новосъздалата се детска градина, която се помещава в стола за хранене в квартала Лас Ломас в Пуерто Малдонадо, където живеят децата.
  3. Стартиране на курс по капоейра за деца и младежи
  4. Откриване на импровизиран мобилен киносалон с колекция от филми от Латинска Америка

Амазонски прегръдки от нас“

Мила

Беше едва 9:20 сутринта, когато звънецът удари. Деликатно, не като в училище. А аз вече се бях разходила надлъж и нашир из цяла Испания и Швейцария. В мислите си. Време за нова среща с Dr. Utz Frederico Hoeser от Academia Buenos Aires / Academia Uruguay. Нова среща – нов континент.

Крачех и се чудех дали съм поискала тази среща заради всички вас, приключенски настроени клиенти, които биха учили Испански или доброволствали в Аржентина и Уругвай, защото Испания им е прекалено близка и позната. Или за себе си, за да се напия с цветни истории от Буенос Айрес и Монтевидео на Едуардо Галеано, което не е шумен булевард в София.

прочетете още »

След пристигането ти  в САЩ, за твоята Work and Travel програма, основното ти задължение е своевременно да изпращаш на фирмата-спонсор на програмата си информацията, изисквана от системата SEVIS .

Какво е SEVIS?
През 2003 г. правителството на САЩ въведе в експлоатация информационна система SEVIS (Student Exchange Visitor Information System). Тя представлява база данни с актуална информация за всички чуждестранни студенти, пребиваващи на територията на САЩ. Достъп до нея имат множество служби и институции, сред които имиграционни власти, консулства, спонсориращи организации и др.
За да може фирмата-спонсор да поддържа добрия ти статус, ти трябва своевременно да я информираш (чрез онлайн регистрация в сайта й) за:

  • Пристигане в САЩ: в рамките на 3 дни след влизането ти в САЩ трябва да се регистрираш в SEVIS. Това става на интернет страницата на твоята фирма-спонсор. Системата изисква да въведеш датата, на която си влязъл в САЩ, номера на картончето I-94 и адреса, на който пребиваваш (важно е да ги изпишеш подробно, с номер на улица, име на улица, номер на апартамент/стая, град, щат и пощ. код).

прочетете още »

Данъчната система в САЩ

Според системата на данъчно облагане в САЩ, федералната данъчна администрация и отделните щатски администрации изискват плащане на данъци. Затова доходите на всички лица, работили в САЩ, се облагат с федерален и щатски данък , а в някои щати се удържат и местни данъци. След подаване на данъчна декларация обаче голяма част от удържаните данъци се възстановява. В много редки случаи работодателят удържа по-малко данъци от необходимото. Тогава е необходимо неудържаните данъци да бъдат платени на съответната данъчна администрация.

Подаването на данъчна декларация е задължение на всеки, работил в САЩ. Според американските данъчни закони декларация трябва да се изпрати до 15 -ти април на следващата година. След проверка на декларация съответната администрация излиза с решение за необходимото данъчно възстановяване или задължение.

прочетете още »

Лятото винаги идва с планове за почивка и много възможности за хубава музика. И настоящото не прави изключение. Започвайки още пре юни, познатите фестивални имена ще ни срещнат с куп талантливи музиканти, за да предложат емоции и радост за меломаните.

Билети за Elevation, Sofia Rocks, Kavarna Rock, Spirit of Burgas
прочетете още »